Tudjuk, hogy a ráncok kialakulásáért 90%-ban a napsugárzás a felelős.
Az UVA és UVB sugarak sajnos a bőr mélyebb rétegét is elérik, így a kollagén réteget károsítják, ami éppen arcunk feszességét, rugalmasságát teremti meg.
Különösen vigyázni kell a világos bőrűeknek, mivel kevesebb pigmentet tartalmaz bőrük. A pigment természetes védelmezőként működik a káros napsugarak ellen.
A klímaváltozással sajnos nő azoknak a napoknak a száma, amelyeken országunk egész területén extrém káros a sugárzás.
Aki figyeli a híreket, az időjárás-jelentést, a bőrgyógyászok intelmeit, az tudja, hogy délelőtt 10 órától délután 4 óráig tartózkodni kell a naptól. Ilyenkor a legerősebb az UV sugárzás. A napszemüveg sem csupán divatcikk, hanem védi szemünk egészségét.
Nagyon fontos, hogy figyeljük az előrejelzést, és ilyenkor ne felejtsük el arcbőrünket és testünket magas faktorszámú fényvédő krémmel bekenni.
A Balaton partján járva azt tapasztaltuk, hogy még ezeken a napokon is figyelmen kívül hagyják az egészségügyi szakemberek figyelmeztetését, hogy ne tartózkodjunk 10-16 óra között a napon. Megdöbbentő, hogy még sapkátlan kisgyerekeket is láttunk.
Azt is sokszor halljuk, hogy nem elég bőrünket védeni, gondoljunk szemünkre is. A jó napszemüveg kiválasztása nem egyszerű feladat. Legyen retro? Vagy inkább trendi? Melyik áll jól? Ezek is fontos kérdések, de a napszemüveg elsődleges feladata a szem védelme.
Az UV-sugárzás nemcsak napon érhet bennünket, hanem az árnyékban is. Az UV-sugarakat három csoportba sorolják: A, B, C. Ezek a hullám hosszát jelzik. A legerősebb az A, amely 400 nanométer, ez egyben a legveszélyesebb is. A legtöbb sugárzást az ózonréteg elnyeli, de nem mindet, így ezek a bőr hámlását, pirulását, leégését okozzák. A szem hámsejtjeit is ugyanígy roncsolja, és a szürkehályog megjelenését is elősegíti.
Milyen legyen a napszemüveg?
Olyat keressünk, ami UV 400-as. Ez azt jelenti, hogy a káros sugarak egész tartományát kiszűri. Sajnos nem minden üzletben találunk UV mérési lehetőséget, pedig így ellenőrizhetjük a terméket. Ma már egyre több helyen találunk olyan eszközt, amely egy gomb lenyomásakor kiad egy számot, ami jelzi a szűrési tartományt. Nem csak az UV szűrés fontos, hanem a lencse optikai tulajdonsága is. A túlzottan görbült lencse torzít, fejfájást okozhat.
Olyan helyen vegyünk napszemüveget, amely optikai vagy látszerész szaküzlet. |
A napszemüvegek belső felületén lehet antireflex réteg, ez a szétszóródó, visszatükröződő fényt elnyeli, ezért élesebb kontrasztosabb képet kapunk, nyugtatja a szemet, idegrendszert.
Úgy ellenőrizhetjük, hogy van-e a szemüveg lencséjén ilyen tükröződésmentes réteg, hogy a fény felé tartjuk, így visszatükröződik rajta a fényforrás. Ha ez fehér, akkor nincs ilyen réteggel ellátva, ha színes, zöldes, lilás, barnás, akkor viszont igen.
Legjobb, ha kipróbáljuk a napon, hogyan hat szemünkre a lencse színe, mert mesterséges fénynél teljesen más lehet az érzésünk. Leggyakoribb színek a barna, a zöld és a szürke. Ezek a legkellemesebbek, a többi inkább divatszín. A zöld és a szürke nem változtatja meg a színeket annyira, mint a barna, de nem is olyan kontrasztfokozók.
A szemüveglencsék tulajdonságai közé tartozik a polarizáltság. Ez azt jelenti, hogy ez speciális lencse úgy szűri a szétszóródó fényeket, hogy sokkal koncentráltabban lehet vele látni. A „polarized” angol feliratot keressük, ha ilyet szeretnénk vásásrolni. Sofőröknek, horgászoknak, síelőknek, vízisportot űzőknek ajánljuk.
A napszemüveg kiválasztásánál fontos, hogy a keret is passzoljon arcformánkhoz. Ha túl kicsi, akkor rövid lesz a keret élettartama, mert állandó feszültségnek van kitéve. Általános szabály, ha a halánték vonalánál húzunk két párhuzamos vonalat, ezeknek a szemüvegszárakkal kell egybeesni. Ha szembenézünk magunkkal, akkor ezeknek párhuzamosaknak kell lenniük, és a halánték vonalánál se kijjebb, se beljebb nem állhatnak.
Vannak olyan fejformák, amelyekre ez a szabály nem vonatkoztatható teljesen. Például akinek nagyon keskeny az arca, annak gyerek-napszemüveget lehetne választani, vagy kompromisszumot kötünk és egy kicsit szélesebbet próbálunk ki. Ha az arc túl széles, akkor a szár kifelé fog állni. Így állandóan feszülni fog. Ilyenkor érdemes a csavarokat félévente megigazíttatni.
Manapság divatos a vastag szemüvegszár, ami ráadásul praktikus is, mert oldalról sem szűrődik be a napfény. Viszont sok embert zavar például a vezetésnél, mert holtteret képez.
Ha mégsem sikerül a tökéleteset kiválasztani, akkor jó, ha tudjuk, hogy a kereteken a látszerészek a szárvégeken tudnak állítani |
Műanyag keretnél ügyelni kell arra, hogy az orra fekvő rész kövesse annak formáját, mert ezen sajnos még a szakember sem tud állítani. A napszemüveg csak a fülnél és az orrnál érjen az archoz. Fontos esztétikai tényező, hogy a szemöldök és a napszemüveg harmonizáljon. Vagy takarja el a szemöldököt, vagy kövesse annak formáját.
Dioptriás szemüveget viselőknek
Számukra több megoldás létezik. Szemüvegre csatlakoztatható klippet is lehet vásárolni, azaz előtétlencsét. Sajnos ezek elég elavultak, és kevés helyen árulják. Ezt kiszorítják a fényre sötétedő és színezett lencsék.
Lehet olyan dioptriás lencséket készíttetni a szemüvegkeretbe, amelyek vagy átmenetesen, vagy teljesen színezettek. Aki érzékeny a fényre, annak a teljesen színezett ajánlott.
A legmodernebb és legjobb megoldás a fényre sötétedő lencse, ezek UV-sugárzás hatására sötétednek be, és csakis akkor, ha ilyen sugárzás éri a lencsét. Beltéri fényhatásra nem sötétedik. Az autó üvege UV-szűrős, ezért, ha itt tartózkodunk, a lencse már nem fog besötétedni.
fitway.hu
másodközlés engedéllyel
Arctorna - Arcvonal - Buda arctornabuda.hu Bojtor Márta féle módszer, ránc, ránctalanítás,
ránckezelés, ráncsimítás, arctréning, arcgimnasztika, arcizomtorna, arcfeszesítés, arclifting, arcbőrfeszesítés,
arcfiatalítás, ránctalanítás, arcépítés, arcszépítés, arcformázás, arcápolás, arcizom ...ezt akár mind jelentheti a rendszeres arctorna !
http://arc-torna.5mp.eu http://arctornabuda.hupont.hu http://arctorna.freewb.hu/ http://www.shewrites.com/profile/ArctornaBuda